خانه > Agile > مالکیت جمعی (Collective Ownership)

مالکیت جمعی (Collective Ownership)

مالکیت شاید یکی از جنجالی ترین کلمات دنیا باشد که تقریبا در هر مبحثی ریشه دوانده است، از تخصصی ترین مباحث گرفته تا مباحث عادی در زندگی روزمره یک خانواده. مالکیت فردی، مالکیت جمعی اصطلاح های هستند که از مباحث مربوط به مالکیت جدا شده اند و سال ها است که مورد بحث شاخه های مختلف علوم هستند. اما ما به مبحث مالکیت جمعی در رشته خودمان خواهیم پرداخت و آنرا با چند مثال بررسی خواهیم کرد.

مالکیت جمعی! با شنیدن این اصطلاح چیز خاصی به ذهن شما راه می یابد، یا نه؟  اولین باری که در مورد این موضوع بحث می کردیم اولین چیزی که به ذهن من راه یافت، سایت ویکی پدیا بود. تصور کنید که شما می خواهید روی موضوع خاصی تحقیق کنید وارد این سایت می شود، یک جستجو روی سایت انجام می دهید و وارد یکی از صفحاتی که در لیست جستجو وجود دارد می شوید، حال شما می توانید صفحه مورد نظر را مطالعه کنید، ویرایش کنید مانند آنکه سایت یا وبلاک خودتون را ویرایش می کنید، شما مالک آن صفحه هستید، نه تنها شما بلکه من و هر کس دیگری نیز به اندازه شما مالک آن صفحه است و حق دارد صفحه مورد نظر خود را اصلاح کند یا صفحه ای جدید به آن بیافزاید. اما شما فقط مالکیت آن صفحه را ندارید، با ویرایش آن صفحه، شما دانش خود را با دیگران به اشتراک می گذارید و با دیگران شریک می شوید همانگونه که دیگران اینکار را انجام می دهند. این یعنی مالکیت جمعی، یعنی توزیع دانش با کمترین هزینه و توسط تمام افراد.

این قسمت از این کد را من ننوشتم کار بهروز است. این جمله یا مشابه آنرا احتمالا هنگامیکه یک خطا در کد سیستم آشکار می شود زیاد شنیدید. شاید بعد از ساعت ها بحث هیچ کس مسئولیت نوشتن آن کد را قبول نکند. یا فکر کنید که قسمتی از کد برنامه توسط کسی نوشته شده است و آن فرد الان شرکت را ترک کرده است و نمی توانید به آن دسترسی پیدا کنید و نیاز هست که در قسمتی از آن کد تغییراتی داده شود، و دیگر برنامه نویس ها می گویند که ما اصلاً از شیوه کار این آقا سر در نمی آوریم. حالا باید چیکار کنم آن قسمت از کد را از اول باید نوشت. نه، باید به دنبال یک فکر اساسی بود تا دیگر با چنین مشکلاتی برخورد نکنیم. مالکیت جمعی پاسخ مشکل ما است.

در مالکیت جمعی تمامی کدها متعلق به کل تیم برنامه نویسی است، و هر کس می تواند هر قسمتی از کد را در هر زمانی که نیاز باشد تغییر دهد، این تغییر می تواند به دلیل بهبود کیفیت کد باشد یا به خاطر یک خطا در برنامه یا تغییر در سیستم.  اینکار باعث افزایش سرعت توسعه سیستم خواهد شد، برای نمونه یک قسمت از کد نیاز به تغییر دارد، و برنامه نویس آن کد در دسترس نیست و یا در برابر تغییرات مقاومت می کند، شما اگر از مالکیت جمعی استفاده کنید به آسادگی هر عضو دیگری از تیم می تواند آن تغییرات را اعمال کند. اگر ما از برنامه نویسی دونفره (برنامه نویسی جفتی) استفاده کنیم، و زوج ها متناوبا تغییر کنند، این باعث خواهد شد که دانش در کل تیم منتشر شود و همه می توانند با کل سیستم آشنا شوند، حالا اگر یک نفر برای همشه تیم را ترک کند مشکلی نخواهد بود چون هر عضو تیم مالک کل کدها است و با نحوه کار همه افراد تیم آشنایی دارد. یکی از روشهای افزایش کارائی تیم ها متنوع کردن فعالیت های اعضاء تیم می باشد، شما با برنامه نویسی دونفره و مالکیت جمعی می توانید روی قسمت مختلف کار کنید. این باعث متنوع شدن فعالیت های شما می شود و باعث افزایش کارائی و نشاط در تیم می شود. اینها نمونه های از مزیت های مالکیت جمعی بودند، شما هم می توانید نظرات خودتون را در این مورد بنویسید، تا دیگران را در آنها شریک کنید.

Categories: Agile Tags: , ,
  1. ۳۰ بهمن ۱۳۸۶ در ۱۳:۳۹ | #1

    سلامدوست گرامی با توجه به موضوع و عنوان وبلاگ شما ما قالب فوق پیشرفته زرد پی سی را برای تخصصی تر و زیبا و شکیل تر شدن وبلاگتان پیشنهاد می کنیمبرای دریافت این قالب بی نظیر به ادرس زیر برویدhttp://ecompa.ir/post-332.aspx

  1. بدون بازتاب