خانه > مهندسی نرم افزار > کتاب خوبم آرزو است

کتاب خوبم آرزو است

بیاید باهم یک چیز را تصور کنیم. تصور کنید که تمام کتابهای تخصصی منابع دانشگاهی مربوط به رشته خودمان را به زبان فارسی نادیده می گیریم. آنگاه کتابهای مفید و قابل استفاده برای رشته ما به زبان فارسی چه تعداد خواهد بود. به نظر من فقط تعدادی کتاب برنامه نویسی می ماند که فقط برای برنامه نویسان تازه کار به کار می آیند و نه کس دیگری. چون چیزی از مبحث و تکنولوژیهای برنامه نویسی روز دنیا را پوشش نمی دهد.

چه تعداد از منابع دانشگاهی رشته ما را اساتید ایرانی به رشته تحریر در آورده اند. من فکر می کنم اگر استاد بزرگوار آقای دکتر رانکوهی را از این لیست خارج کنیم، نمی توانم منبع قابل قبولی را پیدا کنم که توسط اساتید بزرگوار ایرانی نوشته شده باشد و در اکثر دانشگاههای داخلی به عنوان منبع اصلی یا جزء منابع اصلی تدریس شود. البته این مطلب من هرگز به معنای نفی ارزشها و داشته های علمی اساتید رشته خودمان نیست. چه بسا بسیار اساتیدی که تجرییات، گفته ها و جزوه های آنها سر کلاس های درسی دانشگاه هم پای منابع درجه اول جهانی است. ولی مشکل از همین جا شروع می شود، چرا این اساتید تمایلی ندارند تا داشته های خود را در قالب کتاب در اختیار جامع علمی کشور قرار دهند. تنها بحث اساتید دانشگاه نیست اساتید بزرگ زیادی وجود دارند که حیطه کاری آنها دانشگاه نیست ولی در زمینه کاری خود از تخصص و تجربه بالای برخوردارند. ولی وجه مشترک آنها با اساتید همان عدم تمایل به نشر داشته های خود است. شاید هم تمایلی وجود داشته باشد ولی مشکلات دیگری وجود داشته باشد که من از آنها بی اطلاع هستم. یکی دیگر از چیزهای دیگری که برای من عجیب است، این است که چرا کتابهای خوب و معتبری که در زمینه توسعه نرم افزار وجود دارد برای ترجمه انتخاب نمی شوند و اکثر کتابهای که ترجمه شده اند فقط محدود به دو یا سه حوزه خاص است که اکثرا هم کتابهای قابل اعتنایی نیستند. اما چرا؟

انسان به امید زنده است ….

وقتی که یک کتاب خوب را در دست می گیری و شروع به مطالعه می کنی و از مطالعه آن لذت می بری ولی لذت خواندن آن کتاب وقتی صد برابر می شود می بینی نویسنده یا نویسندگان آن از اساتید و دوستانان خودمان هستند. یکی از این کتابهای خوب و مفید و واقعا کاربردی را این روزها دارم مطالعه می کنم، کتابی که توصیه می کنم همه دوستانی که در زمینه توسعه نرم افزار فعالیت می کنند حتما مطالعه کنند. کتابی با عنوان “روش کاربردی تحلیل نیازمندی های نرم افزار” که تالیف آقایان یوسف مهرداد بی بالان، پویا شهبازیان، مظفر ایراف می باشد. و به یکی از حوزه های مهم توسعه نرم افزار یعنی حوزه نیازمندهای نرم افزار پرداخته است. برای آشنای بیشتر با نویسندگان و محتوای کتاب می توانید به سایت کتاب مراجعه کنید و یا این فایل را دانلود کنید. تقریبا دارم مطالعه کتاب را به پایان می رسانم و از مفید و کاربردی بودن آن برای اکثر دوستان مطمئن هستم. ولی حتی اگر به کتاب دسترسی نداشتم با توجه به شناختی که از آقای مهندس مهرداد دارم باز مطالعه کتاب را به دوستان توصیه می کردم چون فکر می کنم معلم بودن و آموختن در وجود این شخص قرار دارد. برای ایشان و نویسندکان دیگر این اثر آرزوی موفقیت روز افزون می کنم و امیدوارم در ادامه این راه راسخ و ثابت قدم باشند و بزودی زود آثار دیگر و ماندگاری را از آنها مشاهده کنیم.

(این نوشته مربوط به حدود ۲ ماه قبل است، ولی چون پست آخر مهندس مهرداد این سوالها را دوباره در ذهنم زنده کرد تصمیم به انتشار این نوشته گرفتم تا شاید کسی در یافتن پاسخ این سوالها کمکم کند.)