خانه > دسته‌بندی نشده > داستان هشت ساعت قانون کار

داستان هشت ساعت قانون کار

داشتم توی دهن خودم کلنجار می‌رفتم که یک پست درباره میزان ساعت‌های کاری و سرعت توسعه پایدار در تیم‌ها بنویسم. تا رسیدم به یک تکنیک XP که تاکید می‌کند که تیم‌ها هر روز تعداد ساعت ثابتی را کار کنند و بعد از آن کار را تعطیل کنند. این تکینک میزان ساعت کاری که توصیه می‌کند ۴۰ ساعت در هفته است. همین ۴۰ ساعت برایم داستان را جالب کرد اگر شما هر هفته را ۵ روز کاری در نظر بگیرید آنوقت به همان ۸ ساعت قانون کار خودمان می‌رسید. کنجکاو شدم ببینم این ۸ ساعت قانون کار از کجا آمده؟

در دوران انقلاب صنعتی شرکتها برای بالا بردن خروجی کارخانه‌های خود سعی می‌کردند تا حد ممکن خط تولید را تعطیل نکنند. و برای این منظور افراد را برای ساعتهای زیادی حتی تا ۱۸ ساعت در یک روز با حقوق بسیار کم به کار می‌گرفتند. اما از اوایل قرن ۱۹ اعتراضات به این وضعیت شروع شد.

اولین حرکت‌ها برای تغییر این وضعیت توسط رابرت اوون که یکی از بنیانگذاران سوسیالسیم بود صورت گرفت، او اعتقاد داشت که یک روز را باید به سه قسمت مساوی تقسیم کنیم، ۸ ساعت برای کار، ۸ ساعت برای خواب و ۸ ساعت برای خویشتن. در ۱۸۱۷، او یک کمپین برای ۸ساعته کردن کار همه کارگرها با شعار “۸ ساعت کار، ۸ ساعت تفریح، ۸ ساعت استراحت” راه انداخت. ولی این کمپین به نتیجه دلخواه در آن‌زمان نرسید.

تام مان (Tom Mann) یک سوسیالیست دیگر در سال ۱۸۸۴ دوباره تلاش برای کاهش ساعات کاری روزانه را به ۸ ساعت از نو شروع کرد. اینبار این حرکت که از بریتانیا شروع شده بود بسیار گسترده شد و تا آمریکا رسید. و در اول مه  ۱۸۸۶ بود که کارگران آمریکای در شیگاگو برای دست یافتن به این هدف دست به راهپیمایی و اعتصاب زدن و در چهارمین روز این اعتصاب اتفاق‌های بسیار تلخ رخ داد، به همین دلیل اول مه هر سال را در دنیا به نام روز کارگر پاس می‌دارند.

با همه این اتفاقات و جنبش‌ها هنوز بسیار از صنایع تا اوایل قرن بیستم ۸ ساعت کار روزانه را به عنوان یک اصل قبول نکردند. یکی از اولین شرکت‌ها که این اصل را پذیرفت شرکت خودروسازی فورد بود که در ۱۹۱۴ ساعات کاری روزانه کارگران خود را به هشت ساعت کاهش داد و همزمان حقوق آنها را نیز افزایش داد. این تغییر در طول ۲ سال باعث شد که میزان سود فورد افزایش پیدا کند. تاثیر این اتفاق باعث شد که بسیاری از شرکتها نیز رویه مشابهی را برای کاهش ساعات کاری به هشت ساعت پیش بگیرند. و در نهایت در ۱۹۳۷، هشت ساعت کار روزانه به عنوان یک قانون در ایالت متحده تصویب شد.

این هشت ساعت قانون کار حاصل ده‌ها سال تلاش و خون‌های ریخته شده در چهار مه ۱۸۸۶ هست. اما سوال اساسی این است قانونی که نزدیگی یک قرن از عمر آن می‌گذرد و در این مدت زیربنای صنعت و فرهنگ تغییر کرده است آیا می‌‌تواند برای ما نیز به اندازه قهرمانان این جنبش آرمانی باشد؟

  1. ۶ اسفند ۱۳۹۳ در ۱۲:۴۳ | #1

    نمی‌دانم شاید دیگر بر حسب عادت باشد. اما من هم حس می‌کنم ذهن و بدنم روی ۸ ساعت کار تنظیم شده است. اگر از این کمتر کار کنم حس تنبلی به من دست می‌دهد و اگر بیشتر از این کار کنم حس می‌کنم کارایی‌ام را از دست می‌دهم.

  1. ۸ اسفند ۱۳۹۳ در ۱۹:۴۳ | #1